понеділок, 22 березня 2021 р.

 

ВИРОБНИЧЕ   НАВЧАННЯ

Група № 11

Дата: 23.03.2021 рік

Тема: Щоденне технічне обслуговування  сівалки  СТЗ 3.6

План.

1.Будова і робочий процес  сівалок.

2.Технічне обслуговування рядових сівалок.

 

Сі́валка  — машина, призначена для засівання у ґрунт зерна або мінеральних добрив.

Сівалка, як правило складається з рами, на якій розміщуються насіннєві та тукові ящики, висіваючі апарати, сошники та додаткове обладнання.

Насіннєві ящики призначені для розміщення запасу насіння, зустрічаються різні конструкції — наприклад сівалка може мати один, два або кілька насіннєвих ящиків. В останньому випадку їх кількість, як правило, дорівнює кількості сошників.

Тукові ящики призначені для розміщення запасу мінеральних добрив, що використовують для припосівного внесення. Останнім часом в зв'язку з поширенням дражованого насіння намітилась тенденція відсутності тукових ящиків.

Висіваючі апарати призначені для дозування посівного матеріалу чи мінеральних добрив та подачі їх до сошників (безпосередньо або через насіннєпроводи). Розрізняють кілька типів висіваючих апаратів, зокрема котушкові, котушково-штифтові, чарункові, пневматичні та ін.

 

Залежно від виду тяглової сили, що приводить сівалку в рух, бувають


ручні та кінні сівалки, вже втратили свою актуальність в сучасному землеробстві; 


тракторні, які в свою чергу поділяються на причіпні та навісні


самохідні сівалки.

На сьогоднішній день в аграрному секторі найбільшого поширення набули тракторні сівалки. За своїм призначенням вони поділяються на: 


універсальні, які застосовуються для посіву зернових, зернобобових, олійних, технічних культур, кормових трав та ін .; також їх можна задіяти для розкидання мінеральних добрив гранульованої або порошкоподібної форми, вапна; 

спеціальні, які використовуються для посіву культур одного будь-якого конкретного виду (картоплі, буряка, кукурудзи, овочевих культур, льону, бавовни, арахісу і ін.) Або декількох з них;


- комбіновані, оснащені крім насіннєвого апарату туковисівного, завдяки чому можуть здійснювати одночасне внесення в грунт насіння і добрив. 


Також сівалки відрізняються за способом (схемою) посіву, який вибирається в залежності від виду культури, особливостей її вегетації, а також від грунтових і кліматичних умов. Відповідно до цієї класифікації в агрономії розрізняють сівалки: рядові, гніздові або квадратно-гніздові, пунктирні (однозернового або точного висіву), розкидні.




Рядовий - спосіб посіву, при якому насіння з кожного семяпровода висіваються в грунт рівними рядами, на однакову глибину, з точно встановленими міжряддями. На сьогодні це основний спосіб посіву сільськогосподарських рослин. Він підходить як для зернових культур суцільної сівби (звичайний, вузькорядного, перехресний перехресно-діагональний), так і для просапних (широкорядний, стрічковий рядковий). 


Для рядового звичайного посіву ширина міжрядь становить від 10 см до 25 см. Найчастіше цей спосіб застосовується для зернових культур. При значних посівних площах встановлюється ширина міжрядь, рівна 13,5 - 15 см, а крок між насінням в ряду становить не більше 1,5 - 2 см. Щоб забезпечити майбутнім рослинам кращий доступ води, світла, збільшити площу харчування, застосовується також рядовий перехресний посів, коли половину норми насіння сіють уздовж поля, а другу частину - в поперечних рядах. Але такий спосіб має і свої недоліки: збільшення трудовитрат, термінів посіву, перевитрата палива, дворазове проходження трактора, нерівномірність посівів в місцях перетину рядів. Існує також перехресно-діагональний спосіб посіву як один з варіантів рядового перехресного.

Рядовий вузькорядний посів передбачає меншу загущення рослин в рядах (крок між насінням в ряду збільшується до 3 - 4 см), але більш вузьку ширину міжрядь (до 7 - 10 см). При рядовому широкорядних способі ширина міжрядь збільшується до 90 см, за рахунок чого рослини забезпечуються більшою площею живлення. Застосовується цей спосіб для посіву просапних культур (соняшник, кукурудза, картопля, буряк і ін.), Які вимагають додаткової обробки і внесення добрив в період вегетації. 


Стрічковий або рядковий спосіб сівби відрізняється від звичайного рядового тим, що між певною кількістю рядів робиться широке міжряддя (30 - 40 см), що дає можливість проведення підгодівлі, розпушування і додаткових обробок при великій засміченості посівів. Застосовується для таких культур як морква, цибуля, просо, їдальня буряк і деяких видів лікарських рослин. 


Гніздовий (у т. ч. квадратно-гніздовий, шаховий) спосіб полягає в посіві насіння групами, рівновіддаленими один від одного в рядах. Але якщо в простому гнездовом ці групи зміщуються відносно один одного в кожному новому проході сівалки, то в квадратно-гніздовий вони розташовуються строго в вершинах умовних квадратів заданого розміру. Такий спосіб виконується лише фахівцями високої кваліфікації і застосовується нечасто, хоча дозволяє проводити обробку поля в будь-якому напрямку (вздовж рядів і перпендикулярно їм), задіюючи техніку і спеціальні механізми.

Пунктирний або однозерновой посів проводиться спеціальними Широкорядний сівалками точного висіву і забезпечує рівномірні, незагущені сходи, що не вимагає додаткових робіт по їх проріджування. Цей спосіб більш досконалий, ніж рядовий. Застосовується для висіву кукурудзи, буряків та інших культур.

За своєю конструкцією все сівалки схожі. Вони оснащені такими основними вузлами і елементами як: бункер для зберігання посівного матеріалу (насіння), висіваючий апарат, семяпроводи, сошники і закладаючі пристосування. Але разом з тим сівалки відрізняються за типом сошників (дискові, лемішного типу, катки бороздообразующіе), виду семяпроводов (трубчасті, воронкоподібні, гофровані, спірально-стрічкові, спірально-дротові), принципу дії дозуючих апаратів (механічний, пневматичний) і інших особливостей пристрою .

При виборі потрібної моделі посівного агрегату слід враховувати його надійність в експлуатації, продуктивність, якість і точність виконання посіву, простоту і економічність в обслуговуванні. 

2. Технічне обслуговування сівалки.

Що включає технічне обслуговування зернових сівалок

Правила діагностики і ремонту техніки для посіву строго регламентовані і описані виробниками обладнання. Огляд сівалки проводиться тільки після її установки на твердому грунті, при підйомі домкрат розміщують в спеціально позначених на рамі місцях. Коли проводять огляд гідросистеми, двигун трактора зупиняють, з системи стравлюють тиск. Якщо потрібно підйом або вилучення важких вузлів, для цього використовують спеціальну підйомну техніку.

Розглянемо основні процедури, які включає техогляд.

Перевірка перед обкаткою:

видалення лепьохіна мастила;

оцінка щільності кріплення всіх вузлів і натягу ланцюгів;

перевірка зчеплення з трактором;

підкачка шин до оптимального тиску;

мастило частин відповідно до таблиці мастила.

Що перевірити при обкатці:

робота обертових елементів;

герметичність гідросистеми.

В ході огляду техніки можуть бути виявлені різні несправності. Ось найпоширеніші порушення, які вимагають заміни або ремонту вузлів

дискові сошники. Збільшення зазору між лезами дискових сошників більше 0,5 см, руйнування вкладишів;

висіваючі апарати. Вигин квадратного валу, поломка фланця, рифів котушки і корпусу;

ходова частина. Знос поверхні вала і виступів пористого диска до товщини 15 мм;

механізм передачі. Подовження ланцюга, поломка цапф і гачків, поломка зубів зірочок.

Всі роботи по ремонту або заміні вузлів на аналогічні оригінальні повинні виконуватися відповідно до техніці безпеки.

Як часто слід проводити техогляд посівного пристрої

Дотримання термінів діагностики і ремонту устаткування є запорукою якості його роботи.

Періодичність технічних робіт:

при експлуатаційної обкатці & ndash; після розконсервації у споживача 1 раз;

щозмінний  через кожні 10 годин;

перед початком посівного сезону в весняні та осінні місяці;

при зберіганні; після закінчення сезону посіву.

В виконанні перевірки важлива систематичність, тому результати кожного огляду необхідно записувати в спеціальному журналі.

Обслуговування техніки для посіву вимагає періодичної заміни витратних матеріалів і запчастин оригінальними. Купити матеріали, призначені для своєчасного відновлення працездатності сільгосптехніки, ви зможете в інтернет-магазині Козацький Край. Ми є постачальниками якісних запчастин для тракторів , посівної техніки та іншого сільськогосподарського обладнання. Замовити оригінальні запчастини для комбайнів і інші матеріали можна з будь-якої точки України. В інтернет-магазині передбачений прийом різних форм плати і доставка замовлень надійними поштовими компаніями

Перевірка щомісяця:

видалення пилу, бруду, залишків рослин;

підтяжка всіх кріплень;

видалення бруду, добрив і залишків рослин з складальних одиниць;

перевірка гідросистеми.

Обслуговування перед постановкою на зберігання:

видалення сміття, грунту і рослин;

видалення залишків добрив з зернотукових ящиків, апаратів для висівки, семяпроводов;

промивка робочих вузлів і сушка стисненим повітрям;

ремонт або заміна зношених елементів на нові деталі для сівалки ;

огляд дискових сошників;

очищення втулочно-роликових ланцюгів;

мастило підшипників згідно з таблицею;

демонтаж, очищення і обробка солідолом страхувального троса, розміщення на зберігання;

зняття і очищення трубок семяпроводов, розміщення на дерев'яних стелажах для зберігання;

розміщення сівалки на підставці;

закриття дахів зернотукового ящика.

Під час техогляду вкрай важливо приділяти увагу мастилі. Недостатня кількість мастильних матеріалів призводить до швидкого зносу вузлів. Також необхідно перед початком роботи і протягом посіву кожні 2 години перевіряти затяжку різьбових з'єднань







Немає коментарів:

Дописати коментар