понеділок, 22 лютого 2021 р.

 

Виробниче навчання

Група №11

Дата :16.02.2021р

Тема : Свердління.

Свердлінням називається утворення зняттям стружки отворів в суцільному матеріалі за допомогою ріжучого інструменту — свердла, що здійснює обертальний і поступальний рухи щодо своєї осі.

Свердління застосовується:

— для отримання невідповідальних отворів, невисокого ступеня точності і невисокого класу шорсткості, наприклад під кріпильні болти, заклепки, шпильки і т. Д.;

— для отримання отворів під нарізування різьблення, розгортання і зенкерування.

Розсвердлювання- називається збільшення розміру отвору в суцільному матеріалі, отриманого литтям, куванням, штампуванням або іншими способами.

Свердлінням і розсвердлюванням можна отримати отвір 10-го в окремих випадках 11 — го квалітету і шорсткість поверхні rz-320-н 80. Коли потрібна більш висока якість поверхні отвору, його (після свердління) додатково зенкерують і розгортають.

Точність свердління в окремих випадках може бути підвищена завдяки ретельному регулюванню верстата, правильно заточеному свердлу або свердлінням через спеціальне пристосування, зване кондуктором. Свердла поділяються на спіральні, з прямими канавками, перові, для глибокого, кільцевого свердління і центрувальні

Для свердління отворів частіше застосовують:

-спіральні свердла

- спеціальні свердла

Спіральне свердло-двозубий (двулезвійний) ріжучий інструмент, що складається з двох основних частин: робочої і хвостовика.

Робоча частина свердла в свою чергу складається з циліндричної (калібруючої) і ріжучої частини. На циліндричній частині є дві гвинтові канавки, розташовані одна проти іншої. Їх призначення-відводити стружку з просвердлюваного отвору під час роботи свердла. Канавки на свердлах мають спеціальний профіль, що забезпечує правильне утворення ріжучих кромок свердла і необхідний простір для виходу стружки.

Форма канавки і кут нахилу ю (омега) між напрямком осі свердла і дотичній до стрічки повинні бути такими, щоб, не послаблюючи перетину зуба, забезпечувалося достатнє стружковий простір і легкий відвід стружки. Однак свердла (особливо малого діаметра) зі збільшенням кута нахилу гвинтової канавки послаблюються. Тому у свердел малого діаметра цей кут робиться менше, для свердел великих діаметрів — більше. Кут нахилу гвинтової канавки свердла становить 18-45°. Для свердління сталі користуються свердлами з кутом нахилу канавки 18 — 30°, для свердління крихких металів (латунь, бронза) — 22 — 25°, для свердління легких і в’язких металів — 40 — 45°, при обробці алюмінію, дюралюмінію і електрона-45°.

Різновиди свердел:

 -спіральні

- прямими канавками,

-перове,

 -рушничне

-однокромочное з внутрішнім відведенням стружки для глибокого свердління

-двухкромочное для глибокого свердління

 — для кільцевого свердління

— центрувальне

Свердління є одним з найпоширеніших методів отримання отвору різанням. Ріжучим інструментом тут служить свердло, яке дає можливість як отримувати отвори в суцільному матеріалі (свердління), так і збільшувати діаметр вже просвердленого отвору (розсвердлювання)

При свердлінні оброблювану деталь закріплюють на столі свердлильного верстата прихватами, в лещатах, на призмах і т. П., а зверху повідомляють два спільних руху-обертальний і поступальний (спрямоване уздовж осі свердла). Обертальний рух називається головним (робочим) рухом. Поступальний рух уздовж осі свердла називається рухом подачі.

Свердління застосовується при виконанні багатьох слюсарних робіт. Воно виконується на приводних свердлильних верстатах і вручну-ручними дрилями, за допомогою механізованого інструменту — електричними і пневматичними дрилями, а також електроіскровим і ультразвуковим методами.

Свердла, їх конструкція і призначення. За конструкцією і призначенням свердла поділяються на ряд видів.

Перові свердла являють собою простий ріжучий інструмент (мал. 1, а). Вони застосовуються головним чином в тріскачках і ручних дрилях для свердління невідповідальних отворів діаметром до 25 мм.

 

Спіральні свердла з циліндричним і конічним хвостовиками (рис. 1, б, в) використовуються як для ручного свердління, так і при роботі на верстатах (свердлильних, револьверних та ін.).

Свердла для глибокого свердління застосовуються на спеціальних верстатах для отримання точних отворів малого діаметра. Під глибоким свердлінням зазвичай розуміють свердління отворів, довжина яких перевищує їх діаметр в 5 разів і більше.

Центрові свердла (рис. 1, г) служать для отримання центрових поглиблень на оброблюваних деталях.

Комбіновані свердла дозволяють проводити одночасну обробку одновісних отворів, а також одночасне свердління і зенко-вання або розгортання отворів

Для виготовлення свердел, як правило, застосовують такі інструментальні матеріали: вуглецеву інструментальну сталь марок у10а і у12а, леговані сталі — хромистую марку x і хромокремни-просту -9хс; быстрорежущую сталь марок р9 і р18. В останні роки для цієї мети знаходять застосування також металокерамічні тверді сплави вк6, вк8 і т15к6.

Свердла з швидкорізальних сталей роблять зварними: робочу частину — з швидкорізальної сталі, а іншу частину — з менш дорогої конструкційної сталі. Найбільш поширеними є спіральні свердла з швидкорізальних сталей.

Призначення свердління

Свердління — необхідна операція для отримання отворів в різних матеріалах при їх обробці, метою якої є:

виготовлення отворів під нарізування різьби, зенкування , розгортання або розточування.

виготовлення отворів (технологічних) для розміщення в них електричних кабелів, анкерних болтів, кріпильних елементів та ін

відділення (відрізка) заготовок з листів матеріалу.

ослаблення руйнуються конструкцій.

закладка заряду вибухової речовини при видобутку природного каменю.

Види свердління

свердління циліндричних отворів.

свердління багатогранних і овальних отворів.

розсвердлювання циліндричних отворів (збільшення діаметра).

центрування: висвердлювання невеликої кількості матеріалу для позиціонування іншого свердла (наприклад, при глибокому свердлінні) або для фіксування деталі заднім центром.

глибоке свердління: свердління на глибину 5 і більше діаметрів отвору. Часто вимагає спеціальних технічних рішень.

Немає коментарів:

Дописати коментар