неділя, 14 лютого 2021 р.

 

ВИРОБНИЧЕ   НАВЧАННЯ

 Група № 11

 Дата : 9 лютого 2021р.

  Тема : Зенкування і розгортання

                             План

   1. Техніка безпеки при свердлі

   2.Зенкерування

    3.Розгортання отворів

 

  1.Техніка безпеки при свердлінні.

  Перед початком роботи треба привести в порядок одяг і головний убір, перевірити стан робочого місця, переконатися в тому, що захисні засоби верстата знаходяться на своїх місцях і добре закріплені. Слід пам'ятати, що частини одягу або головного убору, які звисають, довге волосся можуть бути захоплені обертовими частинами верстата — шпинделем або свердлом, можуть зачепитися за ви- ступні частини. Тому перед початком роботи треба зав'язати тасьму на рукавах і головному уборі, старанно прибрати довге волосся під головний убір. Не можна видаляти стружку з отворів пальцями або здувати її. Це слід робити крючком або щіткою і лише після зупинки верстата. Не можна користуватися для охолодження під час різання змоченою ганчіркою: ганчірка може намотатися на свердло і захопити пальці працюючого. Під час роботи на свердлильному верстаті не можна тримати оброблювану деталь руками; ЇЇ треба затискувати у верстатних лещатах або надійно прикріпляти до стола верстата.

     Неприпустимо перевіряти гострість свердла рукою на ходу верстата, такі   спроби завжди закінчуються травмою. Не можна встановлювати інструмент під час обертання шпинделя: де може спричинити тяжке поранення рук.

Працюючи електричною свердлильною машинкою, треба добре заземлити корпус машинки через спеціальний привод. Машинка обов'язково повинна бути перевірена на відсутність пошкоджень електроізоляції. Працюючий повинен стояти на ізольованій підлозі або на гумовому килимку.

Під час користування пневматичною машинкою треба пускати її лише в тому випадку, коли інструмент встановлений у робоче положення. В разі випадкового пуску машинки можна дуже поранити собі руки і травмувати інших. Необхідно працювати справним інструментом і не дуже сильно натискувати на машинку в процесі роботи.

Лише при найточнішому додержанні вимог техніки безпеки створюються найкращі умови роботи, що виключають можливість нещасних випадків.

  2. Зенкерування

      Зенкеруванням  називається процес обробки зенкерами циліндричних і конічних необроблених отворів у деталях, виготовлених литтям, куванням або штампуванням, або отворів, попередньо просвердлених з метою збільшення їхнього діаметра, підвищення якості поверхні і точності .
    Зенкерування є або остаточною обробкою отвору, або проміжною операцією перед розгортанням, тому при зенкеруванні залишають незначні припуски для остаточної обробки отвору розгортанням (як і після свердління залишають припуск під зенкерування).
       Зенкерування — операція продуктивніша, ніж свердління, оскільки при однакових (приблизно) швидкостях різання подача при зенкеруванні допускається у 2,5—3 рази більша, ніж при свердлінні.
    Зенкери. Інструментом, яким виконують зенкерування, є зенкер, який, як і свердло, закріплюють у конічному отворі шпинделя верстата. Працює зенкер так само, як і свердло, здійснюючи обертальний рух навколо осі, а поступальний — уздовж осі отвору.
    Зовнішнім виглядом суцільний зенкер також нагадує свердло, складається з тих самих основних елементів, але має більше різальних кромок (3—4) і спіральних канавок. Три-чотири різальні кромки (зенкери називаються відповідно три- і чотириперими) краще центрують інструмент у отворі, надають йому більшої жорсткості, чим забезпечується висока точність.

                               Основні елементи зенкера

     Робоча частина, у свою чергу, складається з різальної (забірної) і напрямної (калібрувальної) частин.
     Під час зенкерування різальна частина виконує основну роботу зі зняття металу, а напрямна служить для спрямування зенкера в отвір, зачищання поверхні, надання отвору правильної циліндричної форми й досягнення потрібного розміру отвору.
     Стрічки (фаски) на напрямній частині зенкера зменшують тертя, що полегшує різання.
     Зенкери мають передню поверхню
:

- різальні кромки

-серцевину

-задню поверхню

- стрічкит

 кути: α — задній, γ — передній, φ — у плані, ω — нахилу гвинтової канавки, значення яких визначаються залежно від твердості металів.

     Зенкери виготовляють зі швидкорізальної сталі вони бувають двох типів — суцільні з конічним хвостовиком і насадні. Перші застосовують для попередньої, а другі — для остаточної обробки отворів.
    
                       Суцільні зенкери з конічним хвостовиком  

Зенкери:
а — суцільний з конічним хвостовиком; б — суцільний з конічним хвостовиком, оснащений пластинками з твердого сплаву; в — насадний зі вставними ножами; г — насадний, оснащений пластинками з твердого сплаву; д — робота зенкером

     Для попередньої й остаточної обробки отворів у деталях з чавуну і сталі виготовляють відповідно суцільні зенкери з конічним хвостовиком і насадні, оснащені пластинками з твердого сплаву
   
Зенкери виготовляють насадні зі вставними ножами  зі швидкорізальної сталі для попередньої й остаточної обробки отворів у деталях з чавуну та сталі, а також зенкери зі вставними ножами з твердого сплаву (ВК6, ВК8, ВК6М, ВК8В, Т5К10, Т14КВ, Т15К6), суцільні з конічним хвостовиком, що мають 3—4 ножі (клина), і насадні, які мають 4—6 ножів.
     Зенкерування виконують на свердлильних верстатах з подачею (залежно від діаметра зенкера) по чавуну 0,2—0,35 мм, а по сталі — 0,15—0,3 мм і швидкістю різання зенкерами з пластинками зі сплаву ТК, яка дорівнює 80 м/хв.
     Для зенкерів зі вставними ножами з швидкорізальної сталі подачу вибирають у межах 0,2—0,26 мм, а швидкість різання — 11,6—22,5 м/хв залежно від діаметра зенкера. Для охолодження застосовують 5 %-й (за масою) розчин мильної емульсії у воді.
      Насадні зенкери з напаяними пластинками з твердого сплаву
застосовують для обробки отворів Ø 34—80 мм. Їх виготовляють завдовжки 40—65 мм, з числом зубів не менш як 4. Насадні зенкери з’єднують з оправкою за допомогою виступу на оправці та вирізу на торці зенкера.
      При зенкеруванні отворів широко застосовують також комбіновані інструменти, які дають змогу поєднувати зенкерування зі свердлінням.
      При зенкеруванні стружку видаляють сильним струменем стиснутого повітря чи води або перевертанням деталі, якщо вона не важка. При зенкеруванні деталей зі сталі, міді, латуні, дюралюмінію застосовують охолодження мильною емульсією.
      Для того щоб дістати правильний і чистий отвір  припуски на діаметр під зенкерування мають становити 0,05 діаметра (до 0,1 мм).
  

 3.Розгортання отворів

Розгортання - це процес чистової обробки отворів, що забезпечує точність 7 -9-го квалітетів і шорсткість поверхні 7 -8-го класів.

 Інструмент для розгортання - розгортки.
Розгортання отворів виробляють на свердлильних і токарних верстатах або вручну Розгорнення, застосовувані для ручного розгортання, називаються ручними, а для верстатного розгортання - машинними. Машинні розгортки мають більш коротку робочу частину.
За формою оброблюваного отвору розгортки поділяють на циліндричні і конічні. Ручні і машинні розгортки складаються з трьох основних частин: робочої, шийки і хвостовика.
Робоча частина розгортки, на якій є розташовані по колу зуби, в свою чергу ділиться на ріжучу, або огорожну, частина, калібрує циліндричну частину і зворотний конус.
Ріжуча, або огорожі, частина на кінці має направляючий конус (скіс під кутом 45 °), призначення якого полягає в знятті припуску на розгортання і оберігання вершини ріжучих крайок від забоїн при розгортанні.

Ріжучі кромки забірної частини утворюють з віссю розгортки кут при вершині 2Ф (для ручних розгорток 05 - 15 °, а для машинних 3-5 °).
Калібрує призначена для калібрування отвори і напрямки розгортки під час роботи. Кожен зуб калібрує уздовж робочої часта розгортки закінчується канавкою, завдяки якій утворюються ріжучі кромки; крім того, канавки служать для відводу стружки.

Зенковки:
а - з постійною направляючої і циліндровим хвостовиком, б - зі змінною направляючої і конічним хвостовиком, в - кути зенковки, г - конічні зенковки, д - Цековки, е - державка з зенковкой і обертовим обмежувачем
Зворотний конус знаходиться на калібрує ближче до хвостовика. Він служить для зменшення Грень розгортки об поверхню отвори і збереження якості оброблюваної поверхні при виході розгортки з отвору.
Шийка розгортки знаходиться за зворотним конусом і призначена для виходу фрези при фрезеруванні (нарізанні) на розгортках зубів, а також шліфувального круга при заточуванні.


Розгорнення:
в - ручна, б - машинна, в - конічна

Немає коментарів:

Дописати коментар