вівторок, 23 лютого 2021 р.

 

ВИРОБНИЧЕ  НАВЧАННЯ

ГРУПА №11

Дата:23.02.2021рік

Тема: Нарізання різьби.

ПЛАН

1. Нарізання зовнішньої різьби.

2.Плашка та її будова.

3.Послідовність нарізання зовнішньої різьби і техніка безпеки

4. Внутрішнє різьблення

Нарізанням різьби називається утворення гвинтової поверхні шляхом зняття стружки чи пластичним деформуванням на зовнішніх або внутрішніх циліндричних і конічних поверхнях.

Нарізання зовнішньої і внутрішньої різьби відбувається за однаковим принципом, відрізняються ці процеси інструментом, який для цього використовують. Зовнішню різьбу нарізають за допомогою плашок, а внутрішню - мітчиком

Плашка - інструмент, виготовлений із загартованої сталі, для нарізання зовнішньої різьби трикутного профілю вручну або на токарному верстаті Плашка схожа на гайку із просвердленими отворами.

Плашки бувають суцільні, розрізні (мають проріз 0,5-1,5 мм) та розсувні, а за формою - круглі, квадратні, шестигранні, призматичні. Суцільними плашками можна нарізати різьбу тільки одного діаметра, а розрізними можна дещо регулювати діаметр різьби

 Будова плашки:

 1 - канавка для стружки

 2 - забірна частина (для нарізання неповних канавок)

 3 - калібрувальна частина (для нарізання канавок на повну глибину)

 4 - отвір для стопоріння


Плашки:

а – суцільна кругла

б – розрізна кругла

 в – суцільна шестикутна

Круглі плашки закріплюють у плашкотримачах за допомогою гвинтів, розташованих по колу воротка. Цими гвинтами також регулюють розмір діаметра розрізних плашок.


Послідовність нарізання зовнішньої різьби

1. Визначте з параметрами різьби (діаметр, крок, довжина частини нарізування). Доберіть інструмент.

2. Виберіть стрижень для нарізання різьби і відмітьте на ньому частину, яка має нарізуватися.

3. Зафіксуйте стрижень вертикально в лещатах так, щоб кінець, який виступає, був на 20-25 мм довший за частину, яка нарізуватиметься. Зробіть фаску на кінці стрижня і змастіть його мастилом.

Поверхня стрижнів під різьбу має бути чистою. Плашка швидко зношується, якщо стрижні вкриті іржею.

4. Виберіть відповідну плашку і закріпіть її гвинтами у плашкотримачі (маркування має бути зверху, а заглиблення - навпроти стопорних гвинтів; закріпіть плашку). Накладіть стрижень і вріжте плашку в стрижень.

5. Наріжте різьбу, обертаючи плашкотримач за ручки: трохи натискаючи на плашку, робіть по 1-2 оберти (у напрямку нарізання) і півоберту назад; натискайте на плашку у процесі роботи доти, доки вона сама не піде по різьбі.

6. Згвинтіть і зніміть зі стрижня плашку.

7. Протріть різьбу чистою ганчіркою.

8. Перевірте різьбу гайкою.

Діаметр нарізаної різьби вимірюють штангенциркулем, а для визначення кроку різьби використовують різьбомір. Діаметр стрижня для нарізання різьби визначають за таблицею. Найкращою різьбою є та, коли діаметр стрижня на 0,3-0,4 мм менший від зовнішнього діаметра різьби.

Як нарізати внутрішню різьбу (в отворі)

Внутрішню різьбу, тобто різьбу в отворі, нарізають за допомогою мітчиків. Мітчик схожий на гвинт із повздовжніми канавками. Встановлюється у вороток.

Хвостовик призначений для закріплення мітчика у воротку, на ньому вказане маркування по діаметру. Робоча частина складається із забірної і калібрувальної. Забірна - це конусоподібна частина мітчика, яка виконує основну роботу, а калібрувальна - зачищає і калібрує

Для нарізання внутрішньої різьби потрібно прикласти значні зусилля. Щоб полегшити роботу і отримати чистішу різьбу, мітчики для ручної обробки металу випускають у комплекті: чорновий, середній і чистовий (і наносять на них відповідно 1,2,3 риски чи кільця). Вони відрізняються глибиною прорізування канавок різьби й формою зубця (у чорнового - трапецієподібний; у середнього - трикутник із закругленою вершиною; у чистового - трикутник з гострою вершиною 

Для надійного кріплення мітчиків під час роботи потрібен вороток - тримач мітчика 

Щоб зменшити нагрівання і отримати чистішу різьбу, використовують змащувально-охолоджувальні рідини - їх вибирають залежно від матеріалу деталі.


ПРИ НАРІЗАННІ РІЗЬБИ НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЬ ТАКИХ ПРАВИЛ:

1. Надійно закріплювати деталь.

2. Працювати тільки справним інструментом.

3. Обертати інструмент рівномірно (без ривків і сильного натис-кування), помірно докладаючи зусилля.

4. Не допускати перекосу інструменту.

5. Змащувати нарізувану частину стержня і мітчик змащувально-охолоджуючими рідинами.

6. Чистити інструменти і різьбу від стружки тільки щітко

 Внутрішнє різьблення

Якщо в трубі потрібно зробити внутрішню різьбу, застосовується мітчик — гвинт відповідного діаметру з ріжучими крайками і канавками для стружки. Хвостова частина гвинта закріплюється у воротку.

Для роботи цілком достатньо двох мітчиків — чорнового та чистового. Застосування чорнового мітчика дозволить обробити близько 70% матеріалу по глибині витка, решту доведеться на чистовий мітчик. Тим не менш, у ряді випадків, набір інструментів доведеться збільшити — для роботи з титановими трубами буде потрібно до п’яти мітчиків.

Підбір конкретного мітчика проводиться після виміру діаметра внутрішньої порожнини труби. Довжина виступає зі стіни ділянки повинна бути на кілька міліметрів більше нарізається відрізка. Нарізування треба здійснювати тільки із застосуванням мастила. Робочу зону потрібно очистити від сторонніх часток і відкладень.

Після установки мітчика в отвір, слід перевірити сувору сонаправленность його положення осі труби. Якщо з цим все в порядку, можна починати нарізати трубу. Безпосередньо, хід нарізання різьби здійснюється аналогічно тому, як це робиться з плашкою.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар